Z różnicą 47,9% wybory prezydenckie wygrywa Wołodymyr Zełeńskyj

21-04-2019

Drodzy Państwo, oto 6. Prezydent Ukrainy. Ogłoszono pierwotne rezultaty wyborów: Wołodymyr Zełeńskyj ponad 70%, zaś Petro Poroszenko - poniżej 30%. 

Spora różnica pomiędzy kandydatami spowodowana wysoką frekwencją młodzieży na dzielnicach wyborczych. Ta różnica jest wskaźnikiem pragnień zmian przez większość obywateli Ukrainy. 

Dwa walczące między sobą obozy zwolenników jednego bądź drugiego kandydata drażniły się nawzajem w sieciach socjalnych. Nikt nie wierzył w swoją  przegraną. Jeszcze musimy doczekać się oficjalnych rezultatów, lecz większych zmian w ogłoszonych wynikach raczej nie będzie. 

Zostało zaczekać co wyniknie. Przyszłość pokaże. Na ile ludzie są zniechęceni i w jakim stopniu zbrzydła im obecna władza, że aż tak wielka różnica okazała się między kandydatami na urząd prezydenta Ukrainy? 

Obecny Prezydent Ukrainy nie przybył na czas do swego sztabu wyborczego w celu standardowego wygłoszenia przemówienia powyborczego. Z opóźnieniem, ale jednak przemówienie wygłosił:

"Wszyscy ludzie z mego wyborczego sztabu muszą zjednoczyć się. Potrzebujemy starań dla budowy państwa. Musimy walczyć o Ukrainę. Nasz zespół musi obronić wartości, które wywalczyliśmy w ciągu 5. lat, granice, na które wyszliśmy za ostatnie 5 lat.

Te granice obecnie są zagrożone. Będziemy je bronić. Tylko my możemy gwarantować bezpieczeństwo Ukrainy ...  będziemy bronić armii i wojska, niektórzy nie rozumieją, jaką odległość przeszliśmy za te 5 lat..."

Jak widać, nocny groteskowy sąd nie wpłynął na wybory. I dobrze. Jaka byłaby opinia publiczna na świecie, gdyby lidera sondaży wykreślono z listy wyborczej?

Wołodymyr Zełeńskyj - kolejny Prezydent Ukrainy, po ogłoszeniu pierwotnych wyników, wygłosił dosyć krótkie przemówienie:

"My zrobiliśmy to razem. W tym momencie dziękuję każdemu. Po prostu chcę powiedzieć - dziękuję. Obiecuję, że nigdy Was nie zawiodę. I na koniec - póki nie jestem prezydentem, zwracam się do wszystkich krajów b. ZSSR - popatrzcie na nas, wszystko jest możliwe!"

Gwiazda filmu "Sługa Narodu" zdeklasował swojego rywala, dotychczasowego Prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełeńskyj - nowy prezydent zdobył najwięcej głosów w każdej części Ukrainy. Na zachodzie państwa uzyskał 57% głosów, a w centrum Ukrainy - 70,3%. Jeszcze większe poparcie komik uzyskał na południu - 85,4%, a na wschodzie kraju Zełeńskyj znokautował Prezydenta Poroszenko - 87,7% głosów do 11,2% dla obecnego Prezydenta.