Dumne brzmienie Lwów

Kocham cię, Lwowie, miasto mojej młodości
I złotej mego żywota jesieni,
Bom krew z krwi twojej i kość z twojej kości,
Bośmy na wieki ze sobą złączeni.
Henryk Zbierzchowski
 

Autorami przewodnika są redaktorzy Polskiego Radia Lwów oraz przewodnicy lwowscy. Są to przede wszystkim pasjonaci i patrioci naszego miasta – lwowianie o różnym przekroju społecznym, zawodowym i wiekowym, wśród nich najmłodszy liczył sobie 16 lat, seniorka natomiast urodziła się jeszcze w czasie wojny.

W stereotypowym widzeniu wartości Lwowa dla Polski jest to raj utracony, a jednak bez niego nie sposób odczuć kwitesencji polskości. Cenzura wypadków dziejowych nie przekreśliła trwania wciąż żywego etosu miasta Semper Fidelis. Polacy tu mieszkający z wielkim trudem odradzają to, co niegdyś istniało, potrzebne dla wytworzenia duchowości narodu. Lwów w ciągu dziejowym dał z siebie wszystko, czego kraj potrzebował, hojnie szafując życiem własnym, majątkiem, zasobami intelektu. Obecnie lwowskie serce nakazuje utrwalać pamięć o tym, co nasi przodkowie zostawili najcenniejszego i rozwijać to, co stanowi podstawę bytu każdego narodu – jego osiągnięcia w każdej dziedzinie.
Nasza płyta przedstawia po raz kolejny Lwów jako miasto tętniące życiem, kochane przez swych mieszkańców i to nie daje prawa zapomnieć o Lwowie tym, co pamiętać powinni.