Święto Wojska Polskiego we Lwowie. Uroczystości na cmentarzu Orląt

Dziś obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Obchody tego dnia odbyły się także we Lwowie na cmentarzu Obrońców Lwowa. Uroczyste składanie wieńców poprzedziła msza święta w Katedrze Lwowskiej z okazji święta Wniebowzięcia Matki Bożej. Póki w Warszawie o 12. godzinie odbywała się uroczysta defilada wojskowa z udziałem ponad 60. statków powietrznych – myśliwców i śmigłowców, oddziałów pieszych i zmechanizowanych, m. in. z 6. Brygady Powietrznodesantowej, 10. Brygady Logistycznej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, a także z  udziałem żołnierzy wojsk NATO ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii, we Lwowie o godzinie 15. oddano hołd Orlętom Lwowskim.

W tym roku wieńce składali nie tylko przedstawiciele polskich organizacji ze Lwowa, miejscowi Polacy czy przedstawiciele władz miasta – z urzędu delegowano Andrija Moskałenko. Swoją obecnością zaszczycili uroczystość żołnierze Wojska Polskiego z 6. Brygady Desantowo- szturmowej z Krakowa, którzy biorą udział w międzynarodowych szkoleniach wojskowych na poligonie w miejscowości Nowojaworowsk pod Lwowem. Zapalono znicze i złożono kwiaty przy grobie Nieznanego Żołnierza.

Nie można też pominąć obecności wojska amerykańskiego, przedstawiciele którego tak samo oddali hołd Orlętom Lwowskim i wspólnie z którymi złożono wieńce przy pomniku Lotników Amerykańskich pochowanych na cmentarzu Obrońców Lwowa.

Święto Wojska Polskiego obchodzimy od 1923 roku:

„W tym dniu wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci i się pamięć poległych walkach z wiekowym wrogiem o całości niepodległość Polski.”  czytamy w rozkazie Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku.

Święto żołnierza Polskiego nigdy nie zostało odwołane żadnym wyższym aktem. Uroczystości centralne, związane z tym świętem, odbywają się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Nie zapominajmy, że w grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie zostały złożone prochy z cmentarza Obrońców Lwowa i nigdy byśmy nie obchodzili tego święta, i  nie odbyłby się cud nad Wisłą, gdyby nie bohaterska walka Polskich Termopili, pamięć których czcimy w dniu 17. sierpnia.

W tym roku uroczystości poświęcone 97. rocznicy najzdu bolszewickiego na Polskę odbędą się 19. sierpnia przy kurhanie w Zadwórzu, Buskiego rejonu obwodu lwowskiego. Organizatorzy obchodów, czyli zarząd Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi wspólnie z Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, zapraszają wszystkich gości na godzinę 14. do Zadwórza, gdzie zostaną zapalone znicze i złożone wieńce przy pomniku poległym polskim legionistom w walce z konnicą Budionnego.  

Dzięki bohaterskiej walce nieco ponad 300. młodych studentów Politechniki Lwowskiej, nazwanych Polskimi Termopilami, zatrzymano posiłki armii Budionnego, które zmierzały ku Warszawie. Oddajmy cześć polskim bohaterom, poległym w walce za ojczyznę.

Właśnie dzięki Polakom ze Lwowa – obrońcom, zwanym Orlętami i Termopilami, ze względu na ich młody wiek, możemy czcić Święto Wojska Polskiego.  Bez nich, nie udałoby się zwyciężyć nad Wisłą i akurat ich prochy zostały złożone w grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Cześć Ich Pamięci!