VI Festiwal Partnerstwa polsko – ukraińskiego we Lwowie

8. września we Lwowie rozpocznie się festiwal partnerstwa polsko-ukraińskiego. Ten festiwal odbywa się już po raz szósty. „Trzeba powiedzieć, że jest to dowód na działanie polskiego urzędu konsularnego we Lwowie na rzecz współpracy polsko-ukraińskiej na wszystkich płaszczyznach – politycznej, samorządowej, kulturalnej, gospodarczej.” – mówi Pan Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie Rafał Wolski.

Festiwal partnerstwa w tym roku ma szczególne znaczenie, ponieważ 2017 rok to jest trzydziestolecie działalności polskiego urzędu konsularnego we Lwowie. Festiwal jest organizowany wspólnie z administracją obwodu lwowskiego, radą miasta Lwowa, a szczególne podziękowania Konsulat wyraża dla wszystkich, którzy pracowali przy realizacji tego projektu. „Szczególne podziękowania dla głównego partnera artystycznego – stowarzyszenia Dzyga oraz dla sponsora – Polskiej Organizacji Turystycznej.”

Ten projekt podkreśla wyjątkowość kontaktów Lwowa i obwodu lwowskiego z samorządami polskimi, których intensywność jest absolutnie wyjątkowa w skali całej Ukrainy. Świadczy o tym liczba przedstawicieli miast i województw, które w tym roku przyjadą z Polski, a będą to przedstawiciele samorządów województw pomorskiego, warmińsko – mazurskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, a także polskich miast – Wrocławia, Krakowa, Warszawy, Łodzi, Lublina, Rzeszowa i Przemyśla.

„Każda część festiwalu, kulturalna jak i promocyjna, będą bardzo interesujące dla mieszkańców Lwowa i turystów. Liczę na ożywioną dyskusje podczas forum partnerstwa, podczas którego omówimy kierunki dalszej współpracy polsko-ukraińskiej i podzielimy się doświadczeniami z zakresu w decentralizacji służby zdrowia, rozwoju obszarów górskich na pograniczu Karpackim oraz dyplomacji i kultury.” – opowiada Pan Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie Rafał Wolski.

W samym sercu Lwowa, na rynku, stanie letnia scena pod gołym niebem na której wystąpią polskie i ukraińskie zespoły prezentujące bardzo różne gatunki muzyczne – pop, rock, jazz, poezja śpiewana, szanty i folk. Będą to takie gwiazdy, jak Kapela ze wsi Warszawa, Czerwony Tulipan, kapela Hanki Wójciak, Big Day, Angela Gaber Trio i wiele innych.

W rynku na stoiskach promocyjnych będzie można można zobaczyć atrakcje turystyczne, ofertę gospodarczą i edukacyjną polskich partnerów i rejonów obwodu lwowskiego, a także coś, co szczególnie może zainteresować, a mianowicie kapsuła pięciowymiarowa, promująca szlak rowerowy Polski wschodniej. Także odbędą się dwie wystawy – 8. września w muzeum przyrodniczym zostanie otwarta wystawa fotograficzna Dendroforma, której autorem jest Henryk Gierut z województwa warmińsko-mazurskiego i tego samego dnia we lwowskim muzeum historycznym będzie prezentowana wystawa Dawny Lublin oraz zabytki Lublina w fotografii Piotra Maciuka, które mają przypomnieć nam o tym, że Lublin w tym roku obchodzi 700-lecie swojej lokacji.

Jeszcze jeden interesujący punkt – 9. września w muzeum Idei dla dzieci odbędą się warsztaty komiksowe, przeprowadzone przez specjalnych instruktorów. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, jak również na profilu KG RP na Facebooku.