Rozpoczął się II Bieg Pocztyliona. Trasa Lwów – Kraków – Wiedeń

3 września wyruszył ze Lwowa II Bieg Pocztyliona. W asyście Poczty Polskiej, Regionalnego Teatru Krakowskiego ponad 20. biegaczy oraz rowerzystów wzięło kurs na Wiedeń. Na trasie dołączą do nich inni biegacze, ludzie na rolkach, wózkach inwalidzkich, a w Wiedniu spotkają wszystkich uczestników oddziały konne Husarii Polskiej.

Termin przeprowadzenia II Biegu Pocztyliona wiąże się z 334. rocznicą Odsieczy Wiedeńskiej i otwarciem pomnika króla Jana III Sobieskiego na górze Kahlenberg, jak również z uroczystościami koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w kościele Św. Józefa na górze Kahlenberg w Wiedniu.

Także II Bieg Pocztyliona łączy się z rokiem rzeki Wisły (2017) i ma uczcić 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Jak głosi uchwała: „Sejm RP oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę państwa polskiego„. Część trasy biegu będzie prowadzić wzdłuż Wisły na terenie Małopolski.

II Bieg Pocztyliona to kontynuacja idei biegania zapoczątkowanej w roku 2016 i prowadzona przez Polonijny Klub Aktywności Sportowych-Strzelecwo Sportowe PAKA-s Wiedeń w Austrii. Po raz drugi nowoczesność i tradycja złączą się we wspólnej pasji biegania tym razem na królewskiej trasie Lwów – Kraków – Wiedeń. Na trasie biegu będzie można obcować z historią, poznawać Europę i przenieść się do czasów króla Jana III Sobieskiego, gdzie pochodnie i ogień rozświetlały mroki nocy. Ten charakterystyczny element systemu komunikacyjnego był gwarantem bezpiecznego i szybkiego sposobu dotarcia do wyznaczonego miejsca postoju jak rónież do przekazywania informacji na odległość.

Bieg Pocztyliona poprzedziła msza św. w Katedrze Lwowskiej. Płomienne przemówienie wygłosiła Prezes i członek zarządu Poczty Polskiej Iwona Ziomek, która mówiła, że „Lwów jest ważnym miastem dla Polaków”. Także sami uczestnicy Biegu, jak zarówno przedstawiciele Teatru Regionalnego są pod wrażeniem Lwowa.

Zakończenie II Biegu Pocztyliona nastąpi w sobotę 9. września w Wiedniu. Trzymajmy za nich kciuki!